راهنماي انتخاب و خريد مسواك مناسب

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: بهداشت دهان و دندان

 مسواك زدن نقش بسيار مهمي در حفظ سلامت دهان و دندان شما دارد. اولين قدم شما انتخاب يك مسواك مناسب است. در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها انواع مختلف مسواك در سايز، رنگ و طرح هاي مختلف وجود دارد.

 

عليرغم تبليغات شركت هاي سازنده مسواك، تاكنون هيچگونه شواهد علمي مبني بر ارجحيت نوع خاصي از مسواك ارائه نشده است. آنچه كه مهم است شيوه مسواك زدن شماست. براي انتخاب يك مسواك مناسب موارد زير را به ياد داشته باشيد:

1- سايز سر مسواك بايد متناسب با اندازه دهان شما انتخاب شود. اگر سر مسواك بزرگ باشد امكان دسترسي به همه نواحي دهان را محدود مي‌نمايد.

2- موهاي مسواكتان را از نوع نرم (soft) انتخاب كنيد. استفاده از مسواك‌هاي سخت(Hard) به لثه شما آسيب مي‌رساند.

3- جنس موهاي مسواك بايد از نايلون و سر موهاي آن گرد باشد.

4-دسته مسواكتان بلند و حجيم باشد تا به خوبي در دستان شما قرار گرفته، كنترل بهتري در حين مسواك زدن داشته باشيد.

5- زاويه بين دسته و سر مسواك نبايد زياد باشد و دسته بايد با شيب ملايمي به سر وصل شود.

6- سليقه و نظر شما در انتخاب مسواك بسيار مهم است. رنگ و طرحي را انتخاب نماييد كه حس خوبي به شما منتقل و تمايل بيشتري براي مسواك زدن در شما ايجاد نمايد.

 

چه زماني بايد مسواك خود را عوض نماييم؟

هر زمان كه موهاي مسواك شما بدفرم و ساييده شد، لازم است مسواك خود را عوض نماييد. مسواك كهنه با الياف كج و بد شكل نه تنها دندانهاي شما را به خوبي تميز نمي كند، بلكه با حمل باكتري هاي مضر مي تواند سبب بيماري هاي لثه گردد. 

زمان تغيير مسواك معمولا بين 3 تا 4 ماه مي باشد. در صورتيكه مسواك شما پس از مدت كوتاهي مثلا دو هفته كج و بد شكل مي شود، نشانه آن است كه شما با نيروي بسيار زيادي مسواك مي‌زنيد و بايد فشار دست خود را حين مسواك زدن كاهش دهيد. اما اگر با گذشت شش ماه، مو هاي مسواك شما تغييري نكرده است، احتمالا شما با فشار بسيار كمي مسواك مي زنيد يا به صورت مرتب از مسواك خود استفاده نمي‌نماييد. افراد بيمار بهتر است مسواك خود را در شروع بيماري و پس از بهبودي كامل تغيير دهند تا ميكروب‌ها و باكتري‌هاي بيماري زا در موهاي مسواكشان باقي نمانند.

 

چگونه از مسواك خود نگهداري كنيم؟

از قرار دادن مسواك خود داخل حمام يا دستشويي خودداري نماييد. محيط نگهداري مسواك بايستي خشك باشد. پس از هر بار استفاده از مسواك، آن را كامل بشوييد و باقي مانده خمير دندان يا خرده‌هاي غذا را از لابه‌لاي موهاي آن خارج نماييد. پس از شستن مسواك آن را خوب تكان دهيد تا قطرات آب از بين موهاي مسواك خارج شوند. محيط مرطوب بين موهاي مسواك، مكان مناسبي براي تجمع و رشد باكتريها و قارچ‌ها مي‌باشد. استفاده از درپوش براي حفاظت مسواك در مقابل گرد و غبار و آلودگي محيط بسيار مناسب است، اما در صورتيكه از درپوش استفاده مي‌كنيد هرگز مسواك خيس را داخل درپوش قرار ندهيد.

 

انتخاب مسواك مناسب براي كودكان

مسواك هاي مخصوص كودكان غالبا به گونه اي طراحي مي شوند كه جذابيت لازم براي ترغيب كودك به مسواك زدن را داشته باشند. مسواك مناسب براي كودك شما لازم است ويژگي هاي زير را داشته باشد: 

1- سر مسواك كوچك باشد تا در دهان كودك جا شود و سبب آزردگي وي نشود. 

2- موهاي مسواك از نوع نرم (soft) باشد. 

3- موهاي مسواك نايلوني و سر آن گرد باشد. 

4- دسته مسواك ضخيم باشد تا به راحتي در دست كودك قرار گرفته و كودك بتواند به خوبي مسواك را كنترل نمايد.

در صورتيكه كودك شما از مسواك برقي استفاده مي نمايد حتما هنگام مسواك زدن بر كار او نظارت داشته باشيد!

 

آيا مسواك برقي به مسواك دستي ارجحيت دارد؟

در حقيقت مسواك هاي برقي اثري بهتر از مسواك هاي معمولي ندارند. اما بعضي افراد از مسواك زدن با مسواك برقي لذت مي برند و همين امر باعث مي شود زمان بيشتري را صرف مسواك زدن كنند و يا دفعات آن را افزايش دهند. لذا همين امر موجب بهبود بهداشت دهان اين افراد مي شود. از طرفي براي افرادي كه توانايي بدني كمي دارند و قادر به كنترل مسواك نيستند، مانند مبتلايان به آرتريت(التهاب مفاصل)، استفاده از مسواك برقي راحت تر و مفيد تر است.

دركنار اين مزيت ها بايد به قيمت نسبتا بالاي اين نوع مسواك ها در مقايسه با مسواك معمولي اشاره كرد. مسواك هاي معمولي ارزان تر و متنوع تر بوده، نيازي به باتري وشارژ ندارند.

در هر حال آنچه مهم است نحوه مسواك زدن شماست و نه نوع مسواك

بازدید 1295 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 05 مهر 1393 ساعت 18:52
روابط عمومی کلینیک

سرکار خانم مهندس زنگنه

وبگاه: tabasom-clinic.ir/

تبسم چاره درد است و درمان ...

 دندانپزشکی نوین نه تنها شامل درمان دردها و عفونت های دندانی است بلکه ارائه خدمات درمانی با رویکرد زیبایی را نیز در بر دارد.  درمان به بهترین نحو، زیبائی دربالاترین حد، احترام شایسته، گوش فرادادن به کلیه خواسته های مراجعین در محیطی آرام و صمیمی بهمراه رعایت کلیه موارد استریلیزاسیون و کنترل عفونت، همچنین بهره گیری از تجهیزات مدرن و آخرین تکنولوژی های دندان پزشکی زیبائی و ایمپلنت های دندانی و بکار گیری عالیترین مواد دندان پزشکی از اصول کاری ماست.

شما می توانید ضمن تماس با مرکز دندانپزشکی تبسم از خدماتی مانند: مشاوره رایگان و یا تعیین وقت قبلی برای کلیه امور دندانپزشکی برخوردار شوید.

 همین حالا با ما تماس بگیرید:

32272050-32272051 (026)