دندانپزشکی کودکان

 دندانپزشکی کودکان:

بسیاری از والدین در مورد اهمیت دندان‌های شیری می‌پرسند و می‌خواهند بدانند با رعایت چه مواردی می‌توانند به سلامت و بهداشت دهان و دندان فرزندشان كمك كنند.

 پوسیدگی دندان‌های شیری باعث افزایش میزان میكروب‌های دهان و بزاق می‌شود و در نتیجه با رویش دندان‌ها در چنین محیطی احتمال پوسیدگی دندان‌های دائمی نیز افزایش می‌یابد.

 علاوه بر این وجود دندان‌های شیری برای رویش مرتب دندان‌های دائمی ضروری است. كشیدن زودتر از موقع دندان‌های شیری باعث از دست رفتن فضای دندان‌های دائمی و رویش نا مرتب آنها و نیاز كودك به درمان‌های طولانی و پر هزینه ارتودنسی می شود. 

  مراقبت از دندان‌های كودك را باید از دوران بارداری مادر آغاز كرد. كودكانی كه از مادرانی با پوسیدگی‌های دندانی متعدد متولد می‌شوند به پوسیدگی‌های بیشتری در مراحل بعدی زندگی خود مبتلا می‌شوند.

 همچنین میكروب‌های پوسیدگی زا برای اولین بار معمولا از طریق استفاده از قاشق یا شیشه شیر از دهان مادر به كودك منتقل می‌شوند. بعد از تولد كودك باید بعد از هر بار تغذیه با شیر مادر، لثه و دندان‌ها را با یك گاز یا پارچه خیس تمیز كرد. همچنین بعد از رویش دندان‌ها باید تا حد امكان از تغذیه نوزاد در حین خواب با شیر پرهیز كرد.

   ملاقاتهای منظم دندانپزشكی از ابتدای رویش دندان‌های شیری كودك ضروری است. با رویش اولین دندان دائمی یعنی دندان آسیای اول یا دندان 6، حتی باید مراقبت بیشتری از دندان‌ها صورت گیرد. این دندان بلافاصله بعد از آخرین دندان شیری و در سن حدود شش سالگی رویش می‌یابد و بیشترین احتمال ابتلا به پوسیدگی را دارد.

 از مواردی كه برای پیشگیری از پوسیدگی برای این دندان انجام می‌گیرد فیشور سیلانت می‌باشد. در این روش با یك لایه نازك از مواد همرنگ دندان شیارهای عمیق سطح دندان پوشانده می‌شود و در نتیجه از تكثیر باكتری‌های پوسیدگی‌زا در شیار‌های دندان جلوگیری می‌كند. از روش‌های دیگر پیشگیری از پوسیدگی فلوراید درمانی می‌باشد.

 

وقتی كودكتان دندان در می آورد چگونه به او كمك كنید؟

 در این مقاله نكاتی برای كاهش درد دندان در آوردن كودك شما آورده شده است.

آیا كودكتان دندان در می آورد؟ آیا گریه های كودكتان شبها شما را بیدار می كند؟ برای اینكه متوجه شوید با لثه های دردناك كودكتان چكار كنید و چگونه از دندانهای تازه او مراقبت كنید این مطالب به شما كمك می كند.

آبریزش دهان ، بی قراری و گریه كه در اثر دندان در آوردن ایجاد می شوند آغاز امتحان سختی برای والدین و خود كودك است. اما آیا می توان درد و ناراحتی هر دو طرف را كاهش داد؟

 دندان در آوردن طبیعی چگونه است؟

زمان رویش دندان ها خیلی متغیر است و در بچه های مختلف فرق می كند اما معمولا در حدود 6 ماهگی شروع می شود. معمولا اولین چیزی كه رشد می كند دو برامدگی كوچك دندانی در لثه پایین است و بعد دو دندان بالایی رشد می كنند. 

علایم معمول دندان در آوردن شامل این موارد هستند:

*افزایش بزاق و آبریزش از دهان ممكن است دو ماه قبل از پیدا شدن اولین دندان شروع شود.

 *بی قراری و تحریك پذیری

 *تورم لثه ها 

 *سعی در گاز گرفتن و جویدن اجسام سفت

بسیاری از والدین اعتقاد دارند كه دندان در آوردن موجب ایجاد تب و اسهال می شود ، اما محققان میگویند كه این تصور درست نیست. دندان در آوردن می تواند علائمی را در دهان و لثه ها ایجاد كند اما در سایر نقاط بدن مشكلاتی ایجاد نمی كند. 

 

بهترین راه برای تسكین لثه ها ی ملتهب چیست؟

اگر كودك شما ناراحت است این اقدامات ساده به شما كمك می كند.

 1 - لثه كودك را به آرامی ماساژ دهید :

از نوك انگشت تمیز و شسته شده ، گاز مرطوب یا پارچه ی تمیز و مرطوبی برای ماساژ دادن آرام لثه كودك استفاده كنید. كمی فشار ملایم می تواند ناراحتی كودك را كاهش دهد.

 2- یك دندان گیر تهیه كنید:

دندان گیر هایی كه از لاستیك نرم ساخته شده اند بهتر هستند. انواعی كه با مایع پر شده اند ممكن است در اثر فشار لثه كودك پاره شوند. اگر از شیشه كودك برای این منظور استفاده می كنید بهتر است آن را با آب پر كنید چون تماس مكرر با قند موجود در شیر و شیرخشك یا آبمیوه ممكن است منجر به پوسیدگی دندانها شود.

 3- سرد كردن كمك می كند:

یك تكه پارچه سرد و مرطوب یا دندان گیر خنك می تواند تسكین دهنده باشد. مراقب باشید تا یخ زده نباشد كمی خنكی كفایت می كند چون سرمای زیاد هم می تواند بیش از اینكه مفید باشد آسیب زننده باشد. اگر كودك شما غذاهای جامد و سفت می خورد از غذاهای سرد استفاده كنید. ماست خنك پیشنهاد خوبی است.

 4- آب دهان را خشك كنید:

افزایش بزاق و آبریزش دهان جزئی از فرایند دندان در آوردن است. یك دستمال تمیز در نظر بگیرید و دهان و چانه كودك را خشك نگه دارید تا از تحریك پوست پیشگیری كنید. هنگام خواب نیز پارچه مناسب و جاذبی زیر سر كودك قرار دهید.

 

5- از داروها كمك بگیرید:

اگر كودك شما خیلی بی قرار ، تحریك پذیر و بدخو شده با پزشك مشورت كنید تا در صورت لزوم استامینوفن یا ایبوپروفن را به میزان لازم تجویز كند. از دادن آسپیرین و داروهای خودسرانه به كودك خودداری كنید.

همچنین از استعمال داروهای موضعی و بی حس كننده بر روی لثه خودداری كنید زیرا این داروها به وسیله بزاق شسته شده و قبل از اینكه روی لثه تاثیر كنند موجب بی حسی گلوی كودك می شوند و در مكانیسمهای طبیعی بلع كودك تداخل ایجاد می كنند. 

 

چه زمانی به پزشك مراجعه كنید؟

دندان در آوردن معمولا با اقدامات خانگی معمول كنترل می شود. اما اگر ناراحتی و بی قراری شدید یا نخوردن شیر و غذا در كودك شما روی داد یا تب و یا علائم بیماریهای دیگری مانند تب و اسهال ایجاد شد به پزشك مراجعه كنید.

 

چگونه از دندانهای تازه كودك مراقبت كنید؟

هر روز با دستمال تمیز و مرطوب لثه ی كودك را تمیز كنید. این كار موجب پیشگیری از رشد باكتریها در دهان كودك می شود. بعد از اینكه دندان كودك بیرون آمد می توانید روزی یك بار از یك مسواك مرطوب كوچك با پرزهای نرم و ظریف استفاده كنید و نیاز به استفاده از خمیر دندان یا مواد دیگر نیست. تا حوالی 2سالگی و زمانی كه مطمئن شدید كودك قادر به بیرون ریختن آب از دهان شده است فقط باید از آب استفاده كنید. 

 

 باید به فكر معاینات دندانی كودك باشید: 

انجمن دندانپزشكی آمریكا و آكادمی دندانپزشكی اطفال توصیه می كنند كه اولین ویزیت دندان پزشكی كودك شما قبل از یك سالگی و پس از بیرون آمدن اولین دندانها باشد. 

 

 دندان های شیری و رویش آن ها

هرکس که فرزند دلبندی دارد امکان ندارد با مسایل مربوط به دندان های شیری مواجه نباشد . از دردهای هنگام رویش اولیه گرفته تا دلواپسی برای ریختن دندانهای شیری و نگرانی از رویش دندان دائمی، نگرانی از ردیف نبودن دندانهای دائمی تا ... دردهای شبانه ناشی از پوسیدگی دندانهای شیری ، اضطراب بردن کودک برای اولین بار نزد دندانپزشک و اینکه بالاخره دندان شیری را باید کشید یا نه . همه و همه ضرورت شناخت کامل از پدیده ای بنام دندان شیری را ایجاب می کند.

قصد داریم تا با توضیحاتی سودمند شما را یکبار برای همیشه با تمام مسایل دندان شیری آشنا کنیم .

سعی می شود به موارد بیشتر کاربردی و مسائلی که بطور روزانه ممکن است با آن مواجه شویم بیشتر بپردازیم .

دندانهاي شيري معمولا از شش ماهگي شروع به رويش مي نمايند و تا سن دو و نيم سالگي تكميل مي شوند.

البته زودتر در آمدن و يا تاخير در رويش به مدت چند ماه طبيعي است. ولي اگر اين تاخير بيش از 9 ماه گردد بايد به دندانپزشك مراجعه نمود. تعداد دندانهاي شيري 20 عدد است يعني كودك در هر فك ده دندان دارد و اين ده دندان در دو نيمه راست و چپ به صورت قرينه قرار دارد. اسم اين پنج دندان از خط وسط به طرف عقب عبارتند از:‌ دندان پيش مياني. كه بطور قراردادي با حرف A نشان داده مي شود .

دندان پيش طرفي و يا B

دندان نيش يا  C

دندان آسياي اول يا D 

دندان آسياي دوم يا  E 

دوره سه سالگی تا شش سالگی

دندانهای شیری بعد از سه سالگی تغییر فیزیو لوژیک محسوسی در ظاهر ندارند و بعد از سه سالگی تا شش سالگی ما تغییری محسوس در وضعیت دندانها در بچه مشاهده نمیکنیم . به این معنی که یک بچه سه ساله که بیست عدد دندان شیری در دهان دارد این بیست عدد دندان شیری در شش سالگی هم خواهد بود و هیچ تغییری هم از لحاظ تعداد و هم به لحاظ ظاهر بچه در این سه سال مشاهده نمیکنیم ...... این دوران هم ویژگی های خاص خودش را دارد معمولا والدین در این دوره با اولین پوسیدگی در دندانهای بچه شان مواجه میشوند . ممکن است عاد اتی مثل مکیدن انگشت و..... تا این دوره ادامه پیدا کند که در این دوره مشکلاتی از قبیل ایجاد فضا در دندانهای قدامی و... را باعث شود. ترک عادات دهانی در این دوران بسیار مهم است چون ادامه آن تا مراحل بعدی ضایعات جبران ناپذیری را در فرم صورت و رابطه دندانهای بچه ایجاد میکند .... مسواک زدن بچه در این دوران و نحوه یادگیری طریقه مسواک زدن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است

دوره شش سالگی تا 12 سالگی

شروع این دوره با رویش اولین دندان دائمی آسیاب اول در پشت دندانهای شیری در شش سالگی میباشد که به ترتیب ریزش دندانهای شیری بعد از آن به مرور اتفاق می افتد .توجه مهم اینکه معمولا اولين دندان دايمي كه رويش مي كند، دندان آسياي بزرگ اول يا دندان شماره 6 است و چون اين دندان در حدود 6 سالگي در مي آيد، دندان 6 سالگي نام دارد. محل اين دندان در پشت دندان آسياي دوم شيري است و بدون اينكه دندان شيري بيفتد، اين دندان رويش مي كند. به عبارت ديگر اولين دندان دايمي غير جانشين كه در پشت دندانهاي شيري رويش مي كند، دندان 6 سالگي است. به دليل اينكه رويش اين دندان، با افتادن دندان شيري همراه نيست، بسياري از والدين فكر مي كنند كه اين دندان هم شيري است و با اطمينان اين كه اگر دندان شيري بيفتد، دندان ديگري بجاي آن مي رويد، كوششي براي تمييز نگهداشتن آن نمي نمايند به اين تريتب دندان 6 سالگي بايد تا آخر عمر در دهان باقي بماند، خيلي زود پوسيده شده و ازبين مي رود. در ابتداي رويش، دندانها استعداد بيشتري براي پوسيدگي دارند و بايستي در تمييز نگه داشتن آنها دقت بيشتري كرد. بي توجهي به دندان 6 سالگي باعث پوسيدگي شديد آن و در موارد زيادي منجر به از دست رفتن اين دندان مي شود. دندان در 6 سالگي، الگوي رويش ساير دندانهاي دائمي است و رويش صحيح و مرتب بقيه دندانها به وجود دندان 6 سالگي بستگي دارد..

 ریزش دندانهای شیری معمولا ترتیب خاصی داشته و در یک دوره سنی خاصی هر کدام از این دندانها باید بیفتد . اطلاع از ترتیب ریزش دندانهای شیری و دوره ستی که هر کدام از دندانهای شیری بایستی بیفتد از اهمیت خاصی برای والدین برخوردار میباشد . هر گونه به هم خوردن نظم این ریزش ها باید از نظر والدین دور نماند لذا داشتن اطلاعات کافی در این زمینه ضروری است .

از ویژگی های این دوران این است که ما با دو نوع دندان شیری و دائمی در این دوره مواجه هستیم که این مسئله باعث میشود که این دوره از پیچیده ترین دوران بچه بشمار آید همنیطور که ریزش منظم دندانهای شیری اهمیت دار رویش دندانهای دائمی در دوره سنی خاص از اهمیت خاصی برخوردار میباشد و هر نوع تاخیر در رویش این دندانها بایستی جدی تلقی شود. بی توجهی به دندانهای دائمی تازه رویش یافته در این دوره سنی معمولا باعث مشاهده اولین پوسیدگی در دندانهای دائمی بخصوص دندانهای آسیاب اول دائمی که شش سالگی رویش پیدا میکند و والدین به اشتباه آنها را هم شیری به حساب می آورند میشود ...

اطلاعات ضروری در مورد دندانهای شيری: 

تعداد دندانهای شيری در کل بيست عدد ميباشد که از سن ۶ - ۸ ماهگی شروع به رويش کرده و تا سن حداکثر ۳ سالگی رويش آنها تکميل ميگردد.

افتادن دندانهای شيری از سن ۶ -۷ سالگی شروع شده و تا سن ۱۲ سالگی بايد کليه دندانهای شيری افتاده و دندانهای دائمی جايگزين آنها گردد.

دندان دائمی آسياب اول در سن ۶ سالگی در دهان رويش پیدا ميکند بدون اينکه دندان شيری به جای آن بيفتد . يعنی در سن ۷ سالگی کودک

بايد ۲۴ تا دندان در دهانش باشد.

دندان دائمی ديگر که همان دندانهای آسياب دوم ميباشد هم در سن ۱۲ سالگی در دهان رويش پيدا ميکنند و اين دندانها هم جايگزين دندان شيری نيست بلکه مستقلا رويش پيدا ميکنند . يعنی در سن ۱۲ سالگی هم بايستی بچه ۲۸ دندان در دهان داشته باشد.

•بعد از سن ۱۲ سالگی حتما افتادن کليه دندانهای شيری فرزندانتان را چک کنيد

•اگر دندان شيری تا اين سن نيفتاد برای کشيدن آن زود اقدام نکنيد چون ممکن است زير اين دندان دندان دائمی نباشد .در اين صورت ميشود اين دندان شيری را تا سن ۳۰ سالگی بخوبی استفاده کرد. پس حتما راديو گرافی صورت گرفته و علت واقعی عدم افتادن دندان شيری مشخص شود

•دندانهائی که به علت مسير کج رويش دندان دائمی نيفتاده اند بعد از تشخيص قطعی سعی کنيد با يک متخصص مشورت کنيد چون بعضی از اين موارد را ميشود با درمانهای هم زمان جراحی و ارتودنسی به مسير اصلی خود بازگرداند.

 

 

 

 

 

 

 

● مراقبت از دندان های کودک 

برخی از کودکان بدون کمترین ناراحتی و دردی دندان درمی آورند و برخی دیگر دچار درد، سوزش و خارش شدید لثه ها و آب ریزش دهان می شوند. برای کاهش ناراحتی های ناشی از دندان درآوردن کودکان روش های زیادی وجود دارد. از جمله، استفاده از دندان گیرهای طبی، ژل های سفت کننده لثه، جویدن میوه های سفت (مثل هویج و خیار)، جویدن نان خشک نازک. در این خصوص به چند نکته زیر توجه داشته باشید:

۱(خوردنی هایی که قند زیادی دارند به کودک ندهید زیرا موجب پوسیدگی و آسیب دیدگی دندان های جدید کودک می شوند و ذائقه دهان کودک را به سمت شیرینی سوق می دهند.

۲( تعداد دفعاتی که کودک مواد قندی می خورد را محدود کنید.

۳( آبمیوه و نوشیدنی هایی که حاوی قند هستند را فقط هنگام غذا خوردن به کودک بدهید.

۴(با مسواکی نرم و کوچک دندان های جدید و لثه های کودک را بشویید. خودتان هم جلوی کودک مسواک بزنید.

۵( دادن شکلات و شیرینی بعد از وعده های غذایی به کودک آسیب کمتری به دندان ها و لثه کودک می زند تا اینکه این گونه مواد را در بین وعده های غذایی به او بدهید.

۶(مواد قندی، غذاها و نوشیدنی هایی که حاوی قند هستند اگر مدتی بر روی جدار دندان های کودک بمانند می توانند موجب سیاه شدن و پوسیدگی دندان کودک شوند. به همین دلیل توصیه می شود کودک مدت طولانی شیر را با بطری نخورد زیرا به مدت طولانی دندان های او با مواد قندی در تماس هستند.

۷(هنگام جایزه دادن به کودک بهتر است به جای دادن بیسکویت، آب نبات و کلوچه شیرین، مداد رنگی، مداد شمعی دفترچه نقاشی، کتاب های رنگ آمیزی و برچسب های عروسکی به او بدهید. شاید این گونه وسایل قدری گران تر باشد ولی به طور حتم فوایدشان در طولانی مدت بیشتر خواهد بود.

۸( هنگام خواب به کودک آبمیوه های شیرین ندهید (به ویژه با بطری). در صورت لزوم می توانید شیر و بعد از آن مقداری آب به کودک بدهید تا دهان و دندان او شسته شوند.

● مسواک زدن

▪ شروع زودهنگام مسواک زدن موجب سالم ماندن دندان ها و لثه کودک می شود. برای کودک مسواکی نرم، باریک و کوچک همراه با خمیر دندانی با طعم ملایم فلوراید تهیه کنید. اوایل خودتان برای کودک مسواک بزنید و پس از مدتی مسواک را به دست خود او بدهید تا دندان هایش را مسواک بزند. مسواک زدن خودتان را جلوی فرزندتان انجام دهید تا او با مشاهده شما هم یاد بگیرد چگونه باید مسواک بزند و هم مسواک زدن را بخشی از برنامه بهداشتی روزانه بداند. انجام این کار برای خودتان هم خوب است.

▪ تا زمانی که احساس می کنید کودکان مسواک زدن را خوب یاد نگرفته است این کار را برای او انجام دهید (حتی تا ۵ الی ۶ سالگی(

▪ بهترین روش برای مسواک زدن دندان های کودک آن است که او را روی زانوهای خود بنشانید، سر او را بالا بگیرید، مقداری خمیر دندان روی مسواک بمالید و از بالا به پایین (دندان های ردیف بالا) و از پایین به بالا (دندان های ردیف پایین) دندان های او را مسواک بزنید. اگر کودک کوچک تر از آن است که مسواک را بپذیرد می توانید با پارچه یی نرم، مرطوب و آغشته به فلوراید یا خمیر دندان، دندان ها و لثه او را پاک کنید.

تبسم چاره درد است و درمان ...

 دندانپزشکی نوین نه تنها شامل درمان دردها و عفونت های دندانی است بلکه ارائه خدمات درمانی با رویکرد زیبایی را نیز در بر دارد.  درمان به بهترین نحو، زیبائی دربالاترین حد، احترام شایسته، گوش فرادادن به کلیه خواسته های مراجعین در محیطی آرام و صمیمی بهمراه رعایت کلیه موارد استریلیزاسیون و کنترل عفونت، همچنین بهره گیری از تجهیزات مدرن و آخرین تکنولوژی های دندان پزشکی زیبائی و ایمپلنت های دندانی و بکار گیری عالیترین مواد دندان پزشکی از اصول کاری ماست.

شما می توانید ضمن تماس با مرکز دندانپزشکی تبسم از خدماتی مانند: مشاوره رایگان و یا تعیین وقت قبلی برای کلیه امور دندانپزشکی برخوردار شوید.

 همین حالا با ما تماس بگیرید:

32272050-32272051 (026)